makita_dpj180zj
makita_dpj180zj
makita_dpj180zj
makita_dpj180zj
makita_dpj180zj
makita_dpj180zj
makita_dpj180zj
makita_dpj180zj
makita_dpj180zj
makita_dpj180zj
makita_dpj180zj
makita_dpj180zj
makita_dpj180zj
makita_dpj180zj
MAKITA DPJ180ZJ 18V LXT cordless strip cutter 100mm in MAKPAC (without battery and charger)
235.88 tax incl.
On stock, immediately available.
each
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 15/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Scope of delivery
  • 1 x 224280-6 Inner flange 40 mm
  • 1 x 224505-8 Lock nut 40 mm
  • 1 x 415252-4 Vacuum nozzle
  • 1 x 415579-2 Adjustment plate 4
  • 1 x 782401-1 Cam spanner, 20 mm
  • 1 x 821551-8 Makpac case III
  • 1 x 837648-3 MakPac (3)-inlay
  • 1 x B-20644 TCT saw blade 100 x 22 mm, 6 T
Product description
Lamellar cutter for carpenters and joiners
A cordless biscuit cutter with a 100 mm blade and a 20 mm plunge depth for joinery work. A maximum plunge depth of 20 mm. This tool is suitable for making lamellar joints in boards and other wood constructions. Only the tool, battery and charger are not included. Supplied in a MakPac case.
  • Easy depth adjustment
  • Electronic overload protection protects the user and the tool
  • Battery protection system automatically switches off power when battery level is low
  • Dust bag for a cleaner working environment
Key features according to our expert
  • Battery voltage: 18 V
  • Saw blade diameter: 100 mm
  • Supplied in: System case
  • Type of system case: Makpac III
  • Weight: 2,4 kg
  • Type of grooving machine: Biscuit joiner
  • UN number: Not applicable
  • Number of batteries included: 0
  • Product Range: Makita LXT 18V
Specifications / All features
  • Brand: MAKITA
  • EAN: 0088381673181
  • Supplier number: MAKITA DPJ180ZJ
Battery voltage
18 V
Saw blade diameter
100 mm
Supplied in
System case
Type of system case
Makpac III
Weight
2,4 kg
Type of grooving machine
Biscuit joiner
Un number
Not applicable
Number of batteries included
0
Noise uncertainty (k-factor)
3 dB(A)
Drop-in depth
8 - 20 mm
Product range
Makita LXT 18V
Dust extraction connection ø inw/outw
25/31 mm
Lxt voltage
1
Blade diameter
100 mm
Shaft hole
22 mm
Nominal battery voltage
18 V
Dimensions (l x w x h)
351 x 139 x 149 mm
Max milling depth
20 mm
Tooth thickness
4 mm
Questions about this product?
Contact our customer service.
Call, mail or chat with us!
Accessories
Reviews about MAKITA DPJ180ZJ 18V LXT cordless strip cutter 100mm in MAKPAC (without battery and charger)